Възобновяема енергия е електроенергия, произвеждана от източници, които се възстановяват сами в природата и използването им не може да е причина за тяхното изчерпване. Такива източници са вятърът, слънчевата светлина, земната термична енергия, енергията на падащата вода, биологични отпадъци и други. Тези източници и средствата за добив на енергия от тях не оказват почти никакво влияние на природата и околната среда в сравнение с традиционните горива – въглища, нефт и газ. Традиционни горива не се смятат за възобновяеми енергийни източници, тъй като се консумират за значително по-малко време, отколкото се възпроизвеждат, при което използването на тези горива може да причини пълното им изчерпване в природата.
Възобновяемата енергия оказва в огромна степен по-малко влияние на околната среда и природата. В сравнение с традиционния добив на електрическа енергия, при нейното производство се получава нищожно количество или изобщо е немислимо изхвърлянето на вредни вещества, замърсявания, смог, киселинен дъжд. Производството на възобновяема енергия намаля зависимостта на България от вноса на горива и електроенергия. Изпълнението на задълженията на страната ни към Европейския съюз, по отношение на производството на електроенергия от възобновяеми енергийни източници, ще намали значително повишението на цените на електричеството, заради принудителното изплащане на въглеродни емисии и внасяне на чужда електроенергия в нашата преносна мрежа.
Най-често използваните възобновяеми енергийни източници в света са водата, вятъра, слънчевата светлина, геотермалната температура и биомасата. В България има условия за използването на всичките подобни източници, но най-бързо развиващите се са базираните на вятър и слънце (ветрогенератори и фотоволтаични инсталации).
Не. Електроснабдяването на вашия дом няма да се промени по никакъв начин. Произвежданото от ветрогенераторите електричество се „влива” в общата преносна мрежа и се разпределя от диспечерите на електроразпределителните предприятия по начин, осигуряващ необходимите стандартни параметри.
Не. Ветроенергийните паркове са съобразени с последните изисквания за защита на птиците и околната среда. Построени са в райони извън Натура 2000. Приоритетно изискване за започването на строежът им е издаването на положително становище за строеж при оценка на влиянието им на околната среда (ОВОС). Витлата са с голям диаметър и се въртят относително бавно. Ветрогенераторните кули не са търсено място за гнездене на птици. Ветрогенераторните паркове могат да се оборудват с радарни системи, изключващи автоматично ветрогенераторите при опасност от прелет на птици. Опитът показва, че вероятността ветрогенератор да навреди на птица е значително по-малка от вероятността същото да се случи от която и да е сграда, моторно превозно средство или самолет.
Електроенергията, произвеждана от възобновяеми енергийни източници е „чиста” електроенергия, т.е. тя няма вредни въздействия на околната среда и природата. Ако България не достигне определеното в ЕС ниво на производство от възобновяеми източници, ще бъде принудена да плаща големи суми за това, че изхвърля в природата голямо количество вредни въглеродни емисии и/или да внася енергия от чужди страни. Традиционните горива са в ограничено количество и неминуемо ще настъпи техния край, ако не бъдат взети мерки това да не се случи.
Усилено се разпространява мнението, че разширяването на добива на електроенергия от възобновяеми енергийни източници ще оскъпи потреблението на електричеството при крайните клиенти. Това не е обосновано, тъй като ако България не достигне определеното в ЕС ниво на производство от възобновяеми източници, ще бъде принудена да плаща големи суми за това, че изхвърля в природата голямо количество вредни въглеродни емисии и/или да внася енергия от чужди страни. Освен това, в резултат на технологични иновации, електроенергията от възобновяеми енергийни източници постоянно поевтинява. Колкото повече се разширява тяхното използване и производството на средствата за добив на чиста енергия, толкова повече поевтиняват съоръженията за добив. Освен това, всяко хубаво и ценно нещо си има цена – а какво по-хубаво и ценно от опазване на живота на планетата?
Да. Възобновяемата електроенергия ще става толкова по-евтина, колкото повече се инвестира в нейното производство. Това са инвестиции в опазване на природата и в бъдещето на човечеството. Тези инвестиции, освен самото производство, предизвикват развитие на технологиите за използване на възобновяеми енергийни източници и изобретяване на нови такива.
Не. Или трудно. Поне засега. И не изведнъж. Въпреки постоянното намаляване на консумацията на отделните електроуреди, общата консумация на електроенергия нараства. Стремежът е да се произвежда само „чиста” електроенергия, но никой не би се наел да прогнозира кога ще стане това.
Всеки киловат час електроенергия от възобновяеми енергийни източници замества същото количество електричество, произвеждано по традиционните до скоро начини. При това без вредни емисии от въглероден и серен двуокис, нитрати, смог и всички породени от тях здравословни проблеми и вреди за флората и фауната. Да не напомняме, че същия този смог може да затъмни въздуха над фотоволтаичен парк, който поради това ще произведе по-малко „чиста” електроенергия в пикови часове на нейното потребление.
Основен недостатък на производството на електроенергия от възобновяеми енергийни източници все още остава неговата цена. За всички останали проблеми са намерени организационни или технологични решения, които продължават да се усъвършенстват. С все по-голямото навлизане на „чистата” енергия в нашия живот, нейната цена ще стане съизмерима, а защо не в един момент дори по-малка от тази, произвеждана по традиционните до скоро начини.
Да. С разширяване на производството на възобновяема електроенергия се увеличава броя на алтернативите и с това надеждността на енергийното производство. По този начин се намалява зависимостта на страната ни от внос на газ и чужда електроенергия.